FUE SAÇ EKİMİ

Fue saç ekimi günümüz insanının estetik anlayışı sonucunda doğan ihtiyaç sebebiyle geliştirilen tıbbi bir yöntemdir. Genetik faktörler, ilaçlar, çeşitli hastalıklar, yanlış beslenme, yaş ve cinsiyet gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak başlayan saç dökülmesi özellikle genç erkekler için ciddi bir sorundur. Kadınların vücutlarının memnun olmadıkları bölgelerini estetik operasyonlarla istedikleri hale getirme ihtiyacı sebebiyle gelişmeye başlayan estetik sektörü, tıbbi ve bilimsel gelişmelere paralel büyümeye devam ederken, erkeklerin saç dökülme sorununa da fue saç ekimi yöntemi ile çözüm bulunmaya çalışılmaktadır. Ancak estetik operasyonlar sadece kadınlara özel olmadığı gibi saç ekimi işlemi de erkeklere özel değildir. Kadınların da çok çeşitli sebeplerle saçlarında dökülme ve seyrelme olabilir. Saç ekimi bu anlamda hem kadınlar hem erkekler için rahatlıkla uygulanan bir yöntemdir.

 

Saç dökülmesi çok erken yaşlarda başlayabileceği gibi ilerleyen yaşlarda aniden de ortaya çıkabilir. Ciddi bir hastalığın veya tedavinin sonucu olmadığı sürece saç dökülmesi çaresi olan ve kolay bir uygulama ile kısa bir süre sonra tamamen ortadan kaldırılabilen bir sorundur. Ancak hangi yaşta veya şekilde olursa olsun, dökülen saçlar kişide psikolojik rahatsızlık yaratır. Özellikle estetik kaygıları olan kişilerde, genç yaştaki erkeklerde, işi gereği bakımlı olması gereken insanlarda erken yaşlarda başlayan ve devam eden saç dökülmesi, bir süre sonra acilen giderilmesi gereken bir sorun halini alır.

Saç ekimi operasyonlarına başlandığı günden bu yana çok çeşitli yöntemler uygulanmıştır. Zaman içinde değişen ve gelişen teknoloji sayesinde saç ekimi konusunda uygulanan yöntemler de çeşitlenmiş ve birden fazla teknik geliştirilmiştir. Bugün için gelişen son teknoloji ile Dünya’da saç ekimi konusunda FUT (Foliküler ünite transplantasyonu) ile FUE (Foliküler ünite ekstraksiyonu) olarak iki farklı yöntem tercih edilmektedir.

Türkiye’de ise bu tekniklerden FUE Saç Ekimi yöntemi daha fazla uygulanmaktadır. FUE Saç Ekimi yöntemi ile FUT Saç Ekimi yöntemi arasındaki temel fark, FUT tekniğinde uzun kesi yapılarak saç bandının çıkarılmasıdır. FUE Saç Ekimi ise bir kulaktan diğer kulağa kadar olan ense bölgesinden alınan saç köklerinin saçsız alana uygulanması şeklinde gerçekleştirilir.

FUE Saç Ekimi yapılırken, ekilecek köklerin alınacağı bölgedeki saçlar operasyondan hemen önce çok kısa kesilir. Bu bölgeden özel bir bisturi yardımı ile alınan ve bir veya birkaç saç kökü içeren mikrogeftler bir araya getirilerek mikroskop altında tek tek incelenir ve kategorilere ayrılır. Daha sonra özel bir uygulama ile ekilmeye hazır hale getirilir.

Mikrogeftler, ekim yapılacak alana uygulanan lokal anesteziden sonra çok küçük yarıklar açılarak bu bölgeye yerleştirilir. Bu işlem yapılırken saçların çıkacağı yöne göre özel bir uygulama gerçekleştirilir. Saçlar uzadığında alacağı şeklin estetik olmasını amaçlayan bu uygulama ile hastanın memnuniyeti amaçlanır.

Mikrogeftlerin alınmasından oluşan bu ilk aşama birkaç saat sürer. Kısa bir ara verildikten sonra alınan mikrogeftlerin ekim yapılacak alana yerleştirilmesi işlemine geçilir. Bu uygulama da 2 ila 4 saat arası zaman alır. Hasta tüm bu uygulama esnasında lokal anestezi altında olduğundan bilinci açık şekilde uygulamanın tüm aşamalarına tanık olur. Ekim işleminin bitirilmesinin ardından ekim yapılan alan açık bırakılarak, saç köklerinin alındığı bölge pansuman yapılarak kapatılır.

FUE Saç Ekimi Yönteminin Özellikleri

 • Mikrogreftlerin alındığı bölgede doku alınmadığı, sadece kök hücre ile çalışıldığı için kafa derisine zarar vermez.
 • Saç alınan bölgede kesik veya dikiş izi kalmaz. 1 mm’den daha küçük açılan kesikler birkaç gün sonra kapanır ve kısa zamanda iyileşerek düzelir.
 • FUE Saç Ekimi ile greftler ense bölgesinden alındığı için bıyık, sakal ve kaş gibi bölgelere de ekilerek uygulama yapılabilir.
 • Tek seansta greft alınan alanın durumu ve ekilmesi hedeflenen saç sayısına göre 6000 adete kadar greft transferi gerçekleştirilebilir.
 • Her greftte bir ila üç adet arasında saç kökü vardır. Bu yüzden her greft 2 veya 2.5 saç teli olarak çıkacaktır.
 • Sağlanan greft sayısı ve ekilecek alana göre santimetrekareye 60’a yakın saç kökü ekmek imkanı sağlar.
 • FUE Saç Ekimi, operasyon sonrası sürecin hafif ve ağrısız atlatılması, kısa zamanda iyileşme sağlanması sebebiyle daha fazla tercih edilmektedir.

FUE Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler

                 Saç ekimi yapılan bölgenin ilk üç gün yıkanmaması ve uygulamayı yapan doktor tarafından verilen solüsyonlar dışında hiçbir şeyin sürülmemesi gerekir. Üçüncü günün sonunda saçın operasyonun yapıldığı hastanede yıkanması ve bundan sonraki bir hafta boyunca her gün duş alınması saç köklerinin güçlenmesini sağlayacaktır.

 • İlk bir hafta ekim yapılan bölgeye hiçbir şeyin sürtünmemesine ve bir yere çarpılmamasına özen gösterilmesi gereklidir.
 • Operasyondan birkaç gün sonra greft alınan bölgeye konulan bandajın çıkarılması ve pansuman yapıldıktan sonra bir daha üzerinin kapatılmaması gerekir.
 • Uygulamadan bir hafta geçtikten sonra kafa derisinde meydana gelen kabuklar dökülmeye başlar. Bu bölgede kaşıntı olması normaldir. Bir süre sonra kaşıntı da tamamen ortadan kalkacaktır.
 • Uygulamadan sonraki 15 gün boyunca denize ve havuza girilmemesi, sıcak suyla duş alınmaması, fön makinesi ve benzeri saç ürünlerinin kullanılmaması gerekir.
 • Eğer uygulama yaz mevsiminde yapılmışsa yaklaşık bir ay boyunca kafayı sıkmayan bir şapka ile ekim yapılan bölgenin güneşten korunması şarttır.
 • Kabuklanmalar dökülene kadar doktor tarafından verilen solüsyonlarla duş alınması, kabukların dökülmesinden sonra normal şampuanla başın yıkanması gerekir.
 • Saçların tamamen çıkıp, istenilen forma ulaşana kadar yumuşak havlu kullanmak saç diplerine masaj uygulamak daha kısa zamanda sonuç alınmasını sağlar.
 • FUE Saç Ekimi yapıldıktan bir süre sonra saç mezoterapisi yöntemi ile ekilen köklerin güçlenmesi ve daha sağlıklı çıkmasının sağlanması için çeşitli vitamin ve mineral uygulamaları yapılabilir. Saç mezoterapisinin birkaç yılda bir tekrarlanması halinde ömür boyu sağlıklı ve gür saçlara sahip olmanız için hiçbir engel yoktur.

Saçların Yeniden Çıkması ve Uzaması

                 FUE Saç Ekimi uygulamasından sonra ekilen saçlar genellikle bir ay sonra dökülmeye başlarlar, dhi saç ekimi yönteminde bu biraz daha azdır. Bu durum operasyonun doğal sonucudur. Saçların dökülmeye başlaması uygulamanın işe yaramadığı anlamına gelmez. Bilakis bu dökülmeden bir süre sonra ekim yapılan bölgede daha güçlü ve kalın telli saçlar çıkmaya başlar.

Uygulamadan yaklaşık 6 ila 8 ay kadar sonra saçlar uzamış ve gürleşmiş olacaktır. Ancak operasyonun tam olarak sonucunu görmek için yaklaşık 1- 1.5 yıl beklemek gerekir. Bu süre kısa bir süre olmamakla beraber kesin sonuç almak için sabırla beklenmesi gereken bir dönemdir.

Dökülen veya seyrelen saçlarınız için endişe etmenize ve üzülmenize gerek yok. Artık Dünya’da milyonlarca insan tarafından tercih edilen ve uygulanan FUE Saç Ekimi ile kaybettiğiniz tüm saçlarınıza kalıcı olarak kavuşmanız ve ömrünüz boyunca sağlıklı saçlarınızın keyfini çıkarmanız için yapmanız gereken tek şey uzman bir kadro ve tam teşekküllü bir ameliyathane ile hizmet veren bir sağlık kurumuna başvurarak, bilgi almak olacaktır. Yıllar içinde kaybettiğiniz tüm saçlarınıza kısa zamanda kavuşarak eski günlerinize dönmeniz zor değil.

 

 

 

 

Open chat
1
WhatsApp Üzerinden Fiyat ve Bilgi Alın