blank

   SAÇ EKİMİ

          Saç ekim teknolojisi sürekli gelişen bilim ve teknoloji ile kalıcı olarak kaybedilen saçların yeniden çıkması ve bir daha dökülmemesi için çeşitli çözümler sunuyor. Ancak bunların büyük kısmı ya  işe yaramıyor veya beklenen neticeyi sağlamıyor. Kimyasal ürünler bir süre sonra ciltte daha ciddi problemlere sebep oluyor, kozmetik veya tıbbi ürünler ise genel bazlar içerdiğinden herkeste aynı sonucun elde edilmesine imkan vermiyor. Diğer yandan kötü niyetli firmaların hiçbir işe yaramayan ürünlerini mucize gibi lanse etmeleri sebebiyle insanların paraları, umutları ve zamanları boşa harcanmış oluyor. Böyle zaman kayıpları ve boşa harcanan paralara rağmen sonuç alamayan insanların son yıllardaki trendi ise saç ekim.

            Saç ekimi hem kadın hem erkeğe uygulanabilen ve lokal anestezi ile saç dökülmesi sebebiyle yaşanan saç kayıpları ve kelliğe kesin ve kalıcı çözüm üreten bir tekniktir. Cerrahi uygulama olarak kabul edilen saç ekimi; her yaş ve cinsiyetten kişiye uygulanabilmesi, kolay ve kalıcı olması ve uzun vadede çok daha ekonomik sonuçlar yaratması bakımından, tüm saç kayıpları için nihai çözüm olarak kabul edilmektedir.

saç ekimi

saç ekimi

     

             Saç ekimi tamamen dökülen ve bir daha saç çıkmayan alanlara uygulanabileceği gibi saçlarda seyrelmeye başlayan kısımlara da uygulanabilen bir yöntemdir. Ekilen saçlar yine kişinin kendisinden, henüz dökülmeyen kısımlardan alınarak uygulandığı için hayat boyu kalıcı olma özelliği taşırlar

saç ekimi

sac ekimi

 Saç Ekim Kimlere Uygulanabilir?        

               Kişinin saç ekimine uygun olup olmadığını anlamak için uzman bir doktor tarafından kontrol edilmesi ve bazı tıbbi değerlendirmelerin yapılması gerekir. Dökülme alanında bulunan köklerin incelenmesi, naklin yapılacağı yani ekilecek saçların alınacağı bölgedeki saçların sıklığı ve sağlığı, ne kadar saçın nakledileceğinin değerlendirilmesi önemlidir. Ayrıca saçın renginin, saç telinin yapısının ve dökülme sıklığının da değerlendirilmesi şarttır.

              Saç ekimi ciddi sağlık sorunları olmayan herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Ancak saç ekimi lokal anestezi ile yapıldığı için anestezik maddeye karşı hassasiyeti olan kişilerin durumu doktoruna bildirmesi gerekir. Ayrıca kronik hastalıkları olan kişilerin uygulamadan önce durumu doktorlarına bildirmeleri istenmeyen sonuçların yaşanmasına engel olacaktır.

               Saç ekimi için belli bir yaş sınırlaması veya aralığı yoktur. İşlem her yaştan kişiye uygulanabilir. Önemli olan ihtiyacın ortaya çıkmasıdır. Eğer saç olması gereken kısımlarda kafa derisi net şekilde görülüyorsa veya mevcut saçtan daha fazla açık alan göze çarpıyorsa saçların en az %50’si kaybedilmiş demektir ve kişinin saç ekimine ihtiyacı olduğu kabul edilir.

saç ekimi

sac ekimi

Saç Ekim Operasyonundan  Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Uygulamadan en geç 24 saat öncesinde sigara tüketimini bırakmalı, bunu yapamıyorsanız olabildiğince azaltmalısınız.
  • Operasyonun bir hafta öncesinden başlayarak alkol veya benzeri madde alımını durdurmalısınız.
  • Kronik hastalıklar sebebiyle veya sürekli kullanmakta olduğunuz ilaçlarınız varsa durumu doktorunuza bildirerek uygun bir çözüm bulmalısınız.
  • Uygulamadan 15 gün öncesinden başlayarak antidepresan, pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar kullanmamalısınız. Bunu bilmeden kullandıysanız doktorunuza durumu bildirmelisiniz. B ve E vitamini kullanıyorsanız alımını durdurmalısınız.
  • Uygulamadan önceki 1 gün boyunca kafa derinize ve saçınıza hiçbir ilaç veya benzeri kimyasal ürün sürmeyiniz.
  • Operasyondan önce saçınızı yıkayabilirsiniz ama başka hiçbir şey sürmeyiniz.
  • Operasyona aç karnına girmeyiniz.
  • Kahve ve kafein içeren içecekleri bir gün önceden içmeyi bırakmalısınız.
  • Operasyona gelirken rahatça giyilip çıkarılabilecek ve kafanıza sürtme yapmayacak kıyafetler tercih etmelisiniz.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

                Saç ekimi yapılacak yerin ameliyathane özelliklerine sahip ve steril olması, uzman bir doktor ve en az dört kişilik bir ekip eşliğinde uygulamanın gerçekleştirilmesi gerekir. Uygulamanın aşamaları şu şekildedir;

               Hastanın çeşitli açılardan baş bölgesinin fotoğrafları alınarak, saçlar traş makinesi ile 1 numara olacak şekilde kısaltılır. Hasta bundan sonra lokal anestezi için hazırlanır.

               Başın arka bölümünde, enseye yakın bölgede bulunan saçlar genel olarak dökülmemeye kodlanmışlardır. Ekilecek saçlar kişinin başında bulunan saçlı bölgeden alınır. Saçların hangi bölgeden alınacağı operasyondan önce belirlenir.

               Belli özellikleri taşıyan yuvarlak bir bisturi aracılığı ile bir kulaktan diğer kulağa olan ense bölgesinden mikrogreftler alınır. Bunlar mikroskop aracılığı ile gruplara göre tasnif edilir ve ekime hazır duruma getirilir. Bu mikrogeftler, lokal anestezi uygulanarak uyuşturulan bölgeye çok küçük yarıklar açılarak yerleştirilir. Özel bir yöntemle yapılan bu işlem ile saçların yönü de belirlenir. Çünkü saçların yönü ekim işleminden sağlıklı sonuç alınması ve estetik görünümün istenilen şekilde sağlanması açısından çok önemlidir.

               Saç ekimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu başın ön bölgesine saç çizgisi belirlenmesidir. Bu çizgi operasyondan önce çekilen fotoğrafların yardımı ile belirlenip, ekim işlemi bu çizgiye bağlı kalınarak gerçekleştirilir.                

               Saç ekimi esnasında ilk birkaç saat greftlerin alınması işlemi yapılır. Bu sürede hasta yüz üstü yatırılarak uygulama gerçekleştirilir. Bu işlem bittikten sonra ekim işlemine geçilmeden önce kısa bir ara verilmesi mümkündür. Bu arada hasta dinlenebilir, yemek yiyebilir.

               Saç ekimi greft sayısına göre iki ila dört saat arası sürer. Bu esnada hasta sırt üstü ve başı biraz yukarıda tutularak uygulama yapılır. Lokal anestezi sebebiyle bilinci açık olan hasta müzik dinleyebilir, televizyon seyredebilir hatta sohbet edebilir. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra bu alan açıkta bırakılarak, greft alınan bölge pansuman yapılarak üzeri kapatılır. Bu alanda birkaç gün sızı hissedilmesi mümkündür.

               Herhangi bir saç kanalını gözden kaçırmamak ve kullanılabilir tüm kanalları değerlendirmek için titizlikle ve dikkatle çalışmak gerekir. Uygulamanın uzun saatler sürmesi bu yüzdendir.

Saç Ekiminden Sonraki Süreçte Yapılması Gerekenler

               Saç ekimi uygulaması yapıldıktan sonra başlayan iyileşme süreci her hastada farklı şekilde seyreder. Kişiye özel farklı etmenlere bağlı olarak iyileşme süresi ve sonuç alınması değişmektedir. Ancak ortalama olarak 6 aylık bir iyileşme süreci öngörülür.

               Saç ekiminden çok daha önemli olan, saç ekimi yapıldıktan sonra dikkat edilmesi ve yapılması gerekenlerdir. Hasta özellikle bazı şeylere çok dikkat etmeli, saç ekiminden beklenen sonucu almak ve sağlıklı saçlara kavuşmak için sabırlı ve özenli davranmalıdır.

               Saç ekimi yapıldıktan sonraki süreç genel olarak iki kısımda özetlenebilir:

               1-Ekilen saçların sağlam bir şekilde tutması

               Ekilen saçların tutması operasyondan sonraki bir haftalık dönemde gerçekleşir. Bu dönemde saç derisi hassas ve enfeksiyona açık haldedir. Bu yüzden saç derisi için enfeksiyona karşı bazı önlemlerin alınması şarttır. Özellikle ilk üç gün kesinlikle saçın yıkanmaması gerekir. Saçı ilk yıkama işleminin de saç ekiminin uygulandığı merkezde yapılması en doğrusudur. Ayrıca kirli ve tozlu yerlerde bulunulmaması, ağır işlerden ve stresten kaçınılması, güneş veya yağmur gibi dış faktörlerden korunmak için başı fazla sıkmayacak bir şapka kullanılması, saç derisine hiçbir kimyasal ürününü sürülmemesi gerekir.

               Üç günden sonra, saç ekiminden sonra kullanılmak için özel olarak geliştirilen şampuanlarla saçların her gün yıkanması gereklidir. Yıkama yapılırken saç derisine hassas davranılmalıdır. Saçları kurutmak için kullanılan havlunun yumuşak olması ve yavaş hareketlerle kurulamanın gerçekleştirilmesi gerekir. Zorunlu haller dışında kurutma makinası veya fön kullanılmamalıdır. Uyurken başın üst kısmına yastığın temas etmemesine özen gösterilmelidir.

               İlk bir haftada saç diplerinin kızarması ve kabuklanma görülmesi normaldir. Bunlar bir süre sonra geçeceği için endişe etmeye gerek yoktur. Bu dönemde saç derisinde kaşınmaların görülmesi de normal olduğundan kaşıntı giderecek spreyler kullanılarak bu sorun çözülebilir.

               2-Ekilen Saçların Dökülerek Yeniden Çıkması

               Saç ekimini takip eden haftadan sonraki 6 ayda çıkan saçlar dökülür. Bu, uygulamanın doğal sonucudur ve paniklemeye gerek yoktur. İlk çıkan saçlar daha zayıftır ve yeniden çıkacak olan sağlam saçlar için zemin hazırlar.

               Dökülmeler genellikle ekimden 1 ay kadar sonra başlar. Ancak kişiye bağlı olarak daha erken veya daha geç görülebilir.

               Bu dönemde havuz ve denize girilmemeli, saç kesimi için makas kullanılmalıdır. Saç şekillendirici ürünlerden uzak durulmalı ve saç kesinlikle boyanmamalıdır. Saç şekillendirici veya fön makinesi gibi ürünlerin kullanılması saç derisine zarar vereceğinden kullanılması tavsiye edilmez. Banyo yaparken ılık su kullanılması ve sıcak su ile saçların yıkanmasından kaçınılması gerekir. 6 aylık bu dönemde saçlara düzenli olarak masaj yapılması ve hekim tarafından verilen ilaçların düzenli kullanılması da önemlidir.

               Saç ekimi işlemi yapıldıktan sonra iyileşme ve yeniden sağlam saçların çıkması, saçların gür ve sağlıklı şekilde uzaması zaman alır. Bu yüzden operasyonun başarısız geçtiğini düşünmek ve demoralize olmak doğru değildir. Sabırlı olmak ve strese girmemek önemlidir. Ekimden sonra dökülen zayıf saçların yerine sağlıklı saçların çıkması birkaç hafta içinde başlayacaktır. Ve devam eden 6 ila 8 ay arasında beklenen saç çıkmasının en az %80’i gerçekleşecektir. Ekilen saçların tamamının çıkması ise ortalama bir yıl sürer. Bir yılın sonunda saç derisinde operasyona ait hiçbir iz kalmayacak ve saçlar gürleşerek çıkmaya devam edecektir.

Saç ekimi fiyatları hakkında bilgi almak için kliniğimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz…

Open chat
1
WhatsApp Üzerinden Fiyat ve Bilgi Alın