SAÇ KLONLAMA

Saç klonlama, her türlü saç sorunu için özel olarak geliştirilmiş, hücreler arası bağlantı esasına dayalı, çeşitli maddelerin kombinasyonlarından oluşan özel bir uygulamadır. Ektraselüler matrix isimli bir materyalin kullanılması ile uygulanan bu yöntemle doku üretimi tetiklenerek hücrenin modellemesinin yapılması sağlanmaktadır.

Klonlama kelime anlamı itibariyle “kopyalama” demektir. Tıbbi anlamda klonlama ise gen, hücre veya canlı dokuların belli yöntemlerle kopyalanarak çoğaltılması olarak özetlenebilir. Ancak klonlamanın kök hücre tedavisi ile doğrudan bir alakası yoktur. Klonlama çok farklı ve önemli bir araştırma yöntemidir. Koyun Dolly ile hayatımıza giren ve uzun yıllardır araştırmaları devam eden klonlama yöntemleri pek çok ülkede ahlaki ve sosyal sebeplerle yasaklanmıştır. Ancak hastalıkların tedavisinde kullanılması veya estetik amaçlı uygulamalar için geliştirilmesi yönünde bir engelleme yoktur. Yasaklanan sadece birebir bir canlının yada insanın kopyalanmasıdır.

Saç klonlama sadece saç köküne özel geliştirilen ve saçların yeniden çıkmasını sağlayan bir çeşit saç ekim yöntemi olarak kabul edilir ve uygulanmasında ahlaken bir sakınca yoktur. Tıbbi ve teknolojik gelişmelerin paralel seyrettiği günümüzde her türlü sağlık sorunu ve estetik amaçlı uygulama için yeni yöntemler geliştirilmekte ve bu alanda çok ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Saç klonlama estetik amaç gütse de yapılan işlem tamamen tıbbi bir uygulamadır ve tıbbi bilgi gerektirir. Genetik ve doku mühendisleri ile tıp doktorlarının birlikte çalışması sonucu geliştirilen saç klonlama yönteminde, kişiden alınan örnek saç kökü laboratuvar ortamında bazı uygulamalar sonucu kopyalanarak, kişiye ekime müsait hale getirilir.
saç klonlamasaç klonlama

Kök Hücre Tedavisi ile Saç Klonlamanın Farkları          

Kök hücre tedavisi, kişiden sağlıklı bir hücrenin alınıp yapay ortamda büyütülerek yeniden hastaya yerleştirilmesi işlemine denilmektedir. Her türlü hücre canlı organizmadan ayrılarak laboratuvar ortamında yaşayabilir ve büyütülebilirler. Bu esnada hücreye özel bir uyulama ile hastalığı tedavi edecek verilerin nakli sağlanır. Ancak kök hücre tedavisi çok ciddi hastalıklarda uygulanan ve bilimsel araştırmalara konu olan bir tedavi yöntemidir.

Saç Klonlama ise temel prensipler açısından kök hücre tedavisine benzemekle birlikte bazı açılardan farklılık gösterir. Saç kökü hücreleri alınarak laboratuvar ortamında temel kodları saklı kalmak üzere bölünerek çoğaltılıp büyütülmekte ve kişiye yeniden entegre edilmektedir. Ancak uygulamada yaşanan en önemli sorunlardan biri bölünerek yapay ortamda çoğaltılıp büyütülen bu hücrelerin kişiye yeniden transferi sonucunda bünye ile uyum sağlayamamasıdır. Bu durumda kişide fiziki bir zarar görülmemekte, sadece uygulama başarılı sonuç vermemektedir.

Saç Klonlama ile Sonuç Almak Mümkün mü?

Saç klonlama, kök hücrelerin modelleme yani kopyalanma yöntemi ile taze doku üreterek yeniden uzamasını sağlar. Ayrıca mevcut saçların da kalitesi artarak dökülmesi engellenmiş olur. Ancak saç klonlama konusunda bilimsel çalışmalar hali hazırda devam etmektedir. Bu konuda yapılan çalışmaların önümüzdeki yıllarda sonuçlanacağı ve tek bir kıl kökünden binlerce kıl kökü elde edilebileceğini açıklayan bilim adamları, kök hücre tedavisi temel prensiplerine göre gerçekleştirilen bu işlemin sadece saç ekimi uygulamalarında değil, farklı estetik operasyonlar için de umut olacağını belirtmektedir.

Saç ektirmek isteyen ancak yeterli donörü veya nakle uygun kıl kökü olmayan kişiler için mucizevi bir çare olan saç klonlamanın, son halini alıp tüm Dünya’da uygulamaya geçildiğinde tıbbi bir devrim yaratacağı ise tartışmasızdır.

 Oto Saç Klonlama

Halk arasında saç klonlama olarak adlandırılan ancak oto saç klonlama veya saç aşılama da denilen bir başka yöntem de uygulanmaktadır. Bu yöntemde kişiden alınan saç köklerinde bulunan hücreler arası bağlantı aktive edilerek folikül hücreler modellenir ve kişiye tekrar enjekte edilir. Bir süre sonra canlanıp güçlenen saç kökleri ve saç derisinden yeni saçlar çıkmaya başlar. Saç klonlama veya aşılama denilen bu yöntem de saç ekimi uygulamalarından biridir.

Saç aşılama yönteminde, ekildikten sonra çıkan saçların kalitesi artar. Saç köklerinin sayısı artarak daha fazla saç çıkması sağlanır. Donör alınan bölgedeki yeni saç kökleri oluşumu görülür. Ense bölgesinde kayıplar yaşanmadığı gibi meydana gelen açıklıklar da kısa süre sonra kapanır. Çok kısa sürede iyileşme sağladığı ve çok kolay bir uygulama olduğu için pratik bir tekniktir. Oto saç klonlama tekniğinde ikinci bir seansa ihtiyaç duyulmadan sonuç alınabilmektedir. PRP Tedavisi uygulamasına benzeyen bir yöntemle gerçekleştirilen saç aşılama yöntemi ile sağlıklı ve kalıcı sonuçlar alınmaktadır.

SONUÇ

Bugün için tıbben bilinen anlamda klonlama işleminin saçlar için tam olarak uygulanması mümkün görünmemektedir. Önümüzdeki yıllarda bunun mümkün olacağını söyleyen bilim adamları yine de bu konuda kesin bir tarih verememektedir. Diğer yandan klonlamanın genel olarak etik bir sorun olduğu tartışmaları devam ederken işin sonucunun nereye varacağı henüz belli değildir.

Saç klonlama yaptığını iddia eden merkezler veya hastaneler konusunda çok iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Çünkü her ne kadar saç klonlama konusunda yapılan bilimsel araştırmalar son noktaya ulaşmamış olsa da saç klonlama yönteminin temel prensiplerine benzer uygulamaların yapıldığı merkezler vardır. Bu konuda detaylı bir araştırma yaparak, yerinde bilgi alarak ve uygulama yöntemlerini öğrenerek sonuç alıp alamayacağınız konusunda bir karar verebilirsiniz.

Unutulmaması gereken en önemli husus size en uygun saç ekimi yönteminin ne olduğunun belirlenmesidir. Çünkü saç klonlama çok pahalı bir uygulamadır. Eğer sizin saç sorununuz diğer saç ekimi yöntemleri ile çözülebilir nitelikte ise tıbbi gelişmeleri beklemeye gerek kalmada Fue veya dhi saç ekimi  yöntemine başvurmak konusunda tereddütte kalmanıza gerek yoktur.

 

 

 

 

 

 

1
WhatsApp Üzerinden Fiyat ve Bilgi Alın
Powered by
Bu Aya Özel %10 Kampanya

Bu Aya Özel %10 Kampanya

Formu doldurun sizlere geri dönüş yapalım

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız