Tıraşsız Saç Ekimi
Paylaş:
Saç EkimiTedaviler

Tıraşsız Saç Ekimi

Tıraşsız saç ekimi özellikle hanımlar tarafından tercih edilen bir saç ekimi yöntemidir. Ancak saç ekimi esnasında saçlarının tıraş edilmesini istemeyen erkekler tarafından da tıraşsız saç ekimi cazip bir uygulamadır.

Saç ekimi konusunda tereddüt yaşayan, operasyon süreci ve sonrasında görünümünde meydana gelecek geçici değişikler için endişe duyan ve özellikle uzun saçlı kadınlar için geliştirilen tıraşsız saç ekimi yöntemi, son yılların en popüler saç ekimi uygulaması haline gelmiştir.

Saç ekimi konusunda bugüne kadar geliştirilen çok sayıda farklı teknik olmuştur. Zaman içinde teknoloji ve bilimin gelişmesi ile paralel olarak saç ekimi yöntemleri konusunda da yenilikler ortaya çıkmakta ve her yeni yöntem bir öncekine göre daha avantajlı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. İlk olarak kullanılan FUT tekniğinden sonra FUE ve DHI yöntemlerine geçilmiştir. Uygulama şekli ve sonuçları bakımından FUT tekniği artık kullanılmamaktadır. Ülkemizde daha çok FUE ve DHI metodu ile saç ekimi gerçekleştirilir.

Tıraşsız Saç Ekimi Uygulaması

DHI yönteminde özel olarak üretilen kalemler sayesinde saç kökleri donör bölgeden alınarak bekletilmeden kel kalan bölgeye transfer edilir. Bu sayede saç köklerinin diğer uygulamalarda olduğu gibi dışarıda çok fazla bekletilmesinden ötürü ölmesi engellenmiş olur. DHI saç ekimi operasyonu özel olarak üretilen kalemlerden dolayı biraz daha maliyetlidir.

FUE tekniğinde ise kesi açılmadan, mikro uçlu iğnelerle kökün çıkarılması ve yerleştirilmesi gerçekleştirilir. Bu teknikte kesi izi kalmaz ama ekim yapılan alandaki kök bölgesinde bir miktar pıhtılaşma oluşabilir.

Hangi yöntemle yapılırsa yapılsın, saç ekimi aynı sonucu verir. Doğru kişiler tarafından doğru şekilde yapılan saç ekimi için kullanılan yöntemin bu anlamda önemi yoktur. Ancak FUE tekniği kesi açılmasını gerektirmediği için daha fazla tercih edilmektedir.

Saç ekimi yapılırken transfer edilecek kökler ense bölgesindeki saçlı deriden alınır. Ancak kişinin kafasında hiç saçı yoksa ekime müsait vücut kılları da kullanılabilir. Genel olarak bu kökün alınması için alanın tıraş edilmesi gereklidir. Bu tıraş saçlar 3 mm olacak şekilde gerçekleştirilir. Tıraş operasyon günü yapılır ve uygulamayı yapacak doktor tarafından ekim ve transfer alanı son kez kontrol edilir. Ama ense bölgesinden kıl kökü alınacak olması halinde yapılan tıraş kötü bir görünüme sebep olur. Özellikle kadınlar için bu can sıkıcı bir durumdur.

İşte saç ekim istenmeyen tek sonucu olan transfer edilecek kök alanının tıraş edilmesi, tıraşsız saç ekimi ile ortadan kaldırılmıştır. Artık kök transferi yapılacak alanın tıraş edilmesine gerek olmadan greftlerin çıkarılması mümkün olmaktadır. Bu doktor için avantajlı bir yöntem olmasa da hasta için estetik açıdan daha cazip bir yöntemdir.

Tıraşsız Saç Ekimi
Tıraşsız Saç Ekimi

Tıraşsız Saç Ekimi Avantajları

  • Operasyon sonrası saç ekilmiş görüntüsü yaratmadığı ve kamuflaj sağladığı,
  • Saç ekiminden sonra da mevcut saç stilini korumaya imkan verdiği,
  • Donör alandaki estetik olmayan görüntüyü ortadan kaldırdığı,
  • Günlük hayata dönüş ve adaptasyonu hızlandırdığı,
  • Uzun saçlı kadınlar saçlarını kestirmek zorunda kalmadığı ve saçların tamamının aynı boya gelmesi için uzun zaman beklemeleri gerekmediği,
  • Saçlarını uzun kullanmak isteyen erkeklerin birkaç yıl beklemesine gerek olmadığı,

Ancak tıraşsız saç ekimi, traşlı saç ekiminden daha uzun sürer. Örneğin traşlı saç ekimi 5 saat sürerken, tıraşsız saç ekimi operasyon süresi 8 saati bulabilir. Çünkü uzun saçın kökünün gevşetilmesi ve zarar görmeden çıkarılarak yerine yerleştirilmesi için daha fazla dikkat ve uygulama detayı gerekir.

Diğer yandan tıraşsız saç ekimi hem daha uzun sürdüğü hem de daha zor olduğu için normal saç ekiminden daha pahalıdır. Operasyon sonrası hastanın çok daha özenli davranması gerekir.

Tıraşsız saç ekimi bölgesel tıraşlama veya tam tıraşsız saç ekimi olarak iki farklı şekilde uygulanır. Bölgesel tıraşlama yönteminde ense bölgesinde diğer saçlar tarafından rahatlıkla kapatılabilecek bir alan tıraşlanır ve greftler buradan alınır. Bu bölge uzun olan diğer saçların üzerine gelmesi ile görünmeyecek şekilde ayarlandığı için belli olmaz.

Tam tıraşsız saç ekimi ise kadınlarda ve saçını 20cm’den uzun kullanmayı tercih eden erkeklerde uygulanır. FUE tekniği ile gerçekleştirilen tam tıraşsız saç ekimi normal saç ekimine göre daha uzun ve zor bir uygulamadır ve komplikasyon riski biraz daha fazladır.

Tıraşsız Saç Ekimi
Tıraşsız Saç Ekimi

Tüm Tedaviler

Saç Ekimi Bilgileri

Saç Ekimi Bilgileri

Saçta seyreklik ya da kelleşme sorunu hem kadın hem de erkeklerde sık sık görülen bir problemdir. Yaşlanmayla beraber özellikle 18…
Devamı
Saç Ekim Prosedürü

Saç Ekim Prosedürü

İşte günün özeti: Adım 1– Prosedür Planınız Gününüz, Doktorunuzla özel hedeflerinizi ve prosedürünüzün planını tartışmak için görüşerek başlar. Bu istediğiniz…
Devamı
Saç Klonlama

Saç Klonlama

Saç klonlama, her türlü saç sorunu için özel olarak geliştirilmiş, hücreler arası bağlantı esasına dayalı, çeşitli maddelerin kombinasyonlarından oluşan özel…
Devamı
Whatsapp İletişim
Şimdi Bizi Arayın